SDS-G3006 Series
Industrial 6-port full Gigabit smart Ethernet switches with 4-port IEEE 802.3af/at PoE+ option
moxa-sds-g3006-series-image-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-1-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-2-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-3-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-4-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-5-(1).jpg | Moxa
moxa-sds-g3006-series-image-6-(1).jpg | Moxa
Features and Benefits
  • 4 IEEE 802.3af/at PoE+ standard ports
  • 36-watt output per PoE+ port in high-power mode
  • Compact and flexible housing design to fit into confined spaces
  • Web-based GUI for easy device configuration and management
  • Supports RSTP/STP, and MRP for network redundancy to ensure high network availability
  • Rotary DIP switch can perform profile-based settings without using a web browser
  • Supports MXstudio for easy, visualized industrial network management
Certifications
  • moxa-fcc-certification-logo-image.png | Moxa
  • moxa-ce-certification-logo-image.png | Moxa
  • moxa-ul-listed-certification-logo-image.png | Moxa
Contact Sales
Introduction
Additional Features and Benefits
  • IEEE 802.1Q VLAN to ease network planning
  • Automatic warning by exception through relay output
  • Unused port lock, SNMPv3 and HTTPS to enhance network security
  • Port mirroring for online debugging and monitoring
  • Local log and the ability to export inventory files ease inventory management
  • Advanced PoE management function (PoE port setting, PD failure check, and PoE scheduling)
  • 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 connector)
    SDS-G3006(-T) models: 6
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T) models: 4
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T) models: 4
    Auto negotiation speed
    Full/Half duplex mode
    Auto MDI/MDI-X connection
  • Combo Ports (10/100/1000BaseT(X) or 100/1000BaseSFP)
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T) models: 2
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T) models: 2
  • PoE Ports (10/100/1000BaseT(X), RJ45 connector)
  • Standards
    IEEE 802.3 for 10BaseT
    IEEE 802.3u for 100BaseT(X)
    IEEE 802.3ab for 1000BaseT(X)
    IEEE 802.3x for flow control
    IEEE 802.1D-2004 for Spanning Tree Protocol
    IEEE 802.1w for Rapid Spanning Tree Protocol
    IEEE 802.1Q for VLAN Tagging
    IEEE 802.1p for Class of Service
  • Industrial Protocols
    EtherNet/IP
    Modbus TCP
    PROFINET IO Device
    MECHATROLINK-4
  • Management
    Back Pressure Flow Control
    DHCP Client
    Fiber check
    Flow control
    IPv4/IPv6
    LLDP
    Port Mirroring
    RMON
    SNMP Inform
    SNMPv1/v2c/v3
    Syslog
  • MIB
    RFC1213
    Ethernet-like-MIB
    IF-MIB
    LLDP-MIB
    Bridge-MIB
    Q-BRIDGE-MIB
  • Redundancy Protocols
    RSTP
    STP
    MRP
  • Security
    Broadcast storm protection
    HTTPS/SSL
    SNMPv3
    Port Lock
    Trust access control
  • Time Management
    NTP Server/Client
    SNTP
  • Filter
    802.1Q VLAN
  • Industrial Profile
  • Jumbo Frame Size
    9.6 KB
  • MAC Table Size
    8 K
  • Max. No. of VLANs
    8
  • VLAN ID Range
    VID 1 to 4094
  • Packet Buffer Size
    3 Mbits
  • LED Indicators
  • Storage Port
    USB Type A (for ABC-02 only)
  • Alarm Contact Channels
    1
    Relay output with current carrying capacity of 1 A @ 24 VDC
  • Buttons
    Reset button
  • Digital Input Channels
    1
  • Digital Inputs
    +13 to +30 V for state 1
    -30 to +3 V for state 0
    Max. input current: 8 mA
  • Connection
    2 removable 4-contact terminal block(s)
  • Input Voltage
    12-48 VDC
    Redundant dual inputs
  • Operating Voltage
    SDS-G3006(-T) models: 9.6 to 60 VDC
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T) models: 9.6 to 60 VDC
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T) models: 9.6 to 57 VDC
  • Input Current
    SDS-G3006(-T) models: 0.76 A max.
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T) models: 0.98 A max.
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T) models: 5.35 A max.
  • Power Budget
    Max. 120 W for total PD consumption @ 48 VDC input
    Max. 90 W for total PD consumption @ 24 VDC input
    Max. 45 W for total PD consumption @ 12 VDC input
    Max. 36 W for each PoE port
  • Power Consumption
    SDS-G3006(-T) models: 7.16 W max.
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T) models: 9.11 W max.
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T) models: 11.34 W max. full loading without PDs’ consumption
  • Overload Current Protection
    Supported
  • Reverse Polarity Protection
    Supported
  • Housing
    Metal
  • IP Rating
    IP40
  • Dimensions
    SDS-G3006(-T): 20 x 135 x 111 mm (0.79 x 5.32 x 4.37 in)
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T): 36 x 135 x 111 mm (1.42 x 5.32 x 4.37 in)
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T): 36 x 135 x 111 mm (1.42 x 5.32 x 4.37 in)
  • Weight
    SDS-G3006(-T): 383g (0.84 lbs)
    SDS-G3006-2GTXSFP(-T): 718g (1.58 lbs)
    SDS-G3006-4PoE-2GTXSFP(-T): 779g (1.72 lbs)
  • Installation
    DIN-rail mounting
    Wall mounting (with optional kit)
  • Operating Temperature
    Standard Models: -10 to 60°C (14 to 140°F)
    Wide Temp. Models: -40 to 75°C (-40 to 167°F)
  • Storage Temperature (package included)
    -40 to 85°C (-40 to 185°F)
  • Ambient Relative Humidity
    5 to 95% (non-condensing)
  • EMC
    EN 55032/35
    EN 61000-6-2/-6-4
  • EMI
    CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMS
    IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 6 kV; Air: 8 kV
    IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 800 MHz: 10 V/m; 800 MHz to 1 GHz: 20 V/m
    IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 2 kV
    IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 2 kV (1.2/50 μs), 1 kV (10/700 μs)
    IEC 61000-4-6 CS: 10 V
    IEC 61000-4-8 PFMF
  • Safety
    EN IEC 62368-1
    UL 61010-2-201
  • Shock
    IEC 60068-2-27
  • Vibration
    IEC 60068-2-6
  • Package Drop Test
    ISTA 1A
  • Package Vibration Test
    ISTA 1A