EDF-G1002-BPシリーズ
2ポートギガビット産業用次世代LANファイアウォール
moxa-edf-g1002-bp-series-image-(1).jpg | Moxa
moxa-edf-g1002-bp-series-image-1-(1).jpg | Moxa
moxa-edf-g1002-bp-series-image-2-(1).jpg | Moxa
機能と特長
  • ネットワークへの影響がないBITW(Bump In The Wire)実装
  • システムの耐障害性向上のためのGen3 LANバイパス
  • 産業グレードの侵入防止/検知システム(IPS/IDS)
  • システムの整合性をチェックするためのセキュアブートをサポート
  • ファイアウォールポリシーの設定ミスをワンクリックでチェック
  • 簡単で視覚化された産業用ネットワーク管理を行うためのMXstudioに対応
認証
  • moxa-dnv-certification-logo-image.png | Moxa
  • moxa-iecex-certification-logo-image.png | Moxa
  • moxa-en50121-4-certification-logo-image.png | Moxa
  • moxa-nema-ts2-certification-logo-image.png | Moxa
営業担当者に連絡
製品紹介
仮想パッチ適用とインテリジェントな脅威保護
ネットワークセキュリティとポリシーの集中管理
  • Alarm Contact Channels
    Resistive load: 1 A @ 24 VDC
  • Buttons
    Reset button
  • Digital Input Channels
    +13 to +30 V for state 1
    -30 to +3 V for state 0
    Max. input current: 8 mA
  • 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 connector)
    3 (2 x LAN ports, 1 x MGMT port)
  • Standards
    IEEE 802.3 for 10BaseT
    IEEE 802.3u for 100BaseT(X)
    IEEE 802.3ab for 1000BaseT(X)
    IEEE 802.3x for flow control
  • Management
    DDNS
    Web Console (HTTP/HTTPS)
    LLDP
    SNMPv1/v2c/v3
    Telnet
    TFTP
    SSH
  • Concurrent Connections
    Max. 120K (based on RFC 3511)
  • Connections Per Second
    Max. 6K (based on RFC 3511)
  • Security
    Secure Boot
    RADIUS
    Trust access control
    TACACS+
    SCP
    SFTP
    NTP authentication
    Syslog authentication
  • Time Management
    NTP Server/Client
    SNTP
  • LED Indicators
    PWR1, PWR2, STATE, BYPASS, USB
  • Technology
    ARP-Flood
    FIN Scan
    ICMP Flood
    TCP Sessions Without SYN
    NMAP-ID Scan
    NMAP-Xmas Scan
    Null Scan
    SYN/FIN Scan
    SYN/RST Scan
    SYN-Flood
    Xmas Scan
    UDP Flood
  • Throughput
    Firewall: Max. 80K packets per second / 1000 Mbps (based on RFC 2544)
    IPS: Max. 40K packets per second / 500 Mbps (based on RFC 2544)
  • Filter
    DDoS
    Ethernet protocols
    ICMP
    IP address
    MAC address
    Ports
  • Intrusion Prevention System
    Enabled by default. IPS pattern update functionality requires an additional license.
  • Deep Packet Inspection
    Modbus TCP
    Modbus UDP
    DNP3
    IEC 60870-5-104
    IEC 61850 MMS
    EtherNet/IP
    MELSEC
    Omron FINS
    OPC UA
    Siemens S7 Comm.
    Siemens S7 Comm. Plus
    Additional protocols will be supported through future firmware updates.
  • Event Type
    Firewall events
    Protocol DPI and IDS/IPS events
  • Media
    Syslog server
    Local storage
    SNMP Trap
  • Console Port
    RS-232 (TxD, RxD, GND), 3-pin (115200, n, 8, 1)
  • Connector
    USB Type-C
  • Connector
    Removable terminal block
  • Operating Voltage
    9.6 to 60 VDC
  • Input Voltage
    12/24/48 VDC (DNV certified)
    Redundant dual inputs
  • Input Current
    0.69 A (max)
  • Reverse Polarity Protection
    Supported
  • Housing
    Metal
  • Dimensions
    35 x 125 x 100 mm (1,38 x 4.92 x 3.94 in)
  • Weight
    385 g (0.85 lb)
  • Installation
    DIN-rail mounting (DNV certified)
    Wall mounting (DNV certified)
  • Operating Temperature
    Standard Models: -10 to 60°C (14 to 140°F)
    Wide Temp. Models: -40 to 75°C (-40 to 167°F)
  • Storage Temperature (package included)
    -40 to 85°C (-40 to 185°F)
  • Ambient Relative Humidity
    5 to 95% (non-condensing)
  • Safety
    IEC 62368-1
    UL 62368-1
  • EMC
    EN 55032/35
  • EMI
    CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMS
    IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 6 kV; Air: 8 kV
    IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 20 V/m
    IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV; Signal: 2 kV
    IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 2 kV
    IEC 61000-4-6 CS: 10 V
    IEC 61000-4-8 PFMF
  • Railway
    EN 50121-4
  • Traffic Control
    NEMA TS2
  • Maritime
    DNV
  • Shock
  • Freefall
  • Vibration
  • Hazardous Locations
    ATEX
    Class I Division 2
    IECEx
  • Time
    2,929,641 hrs
  • Standards
    Telcordia (Bellcore), GB
ソフトウェア、ファームウェア、ドライバー
フィルター
Software Package for MXview One Series (Linux version)
552.6 MB
ソフトウェアパッケージ
SHA-512
v1.7.2
  • Ubuntu 18.04
  • Ubuntu 20.04
2026年5月8日 2026年5月8日 リリースノート
Software Package for MXview One Series (Windows version)
249.1 MB
SHA-512
v1.7.2
  • Windows 10
  • Windows 11
  • Windows Server 2016
  • Windows Server 2019
MIB file for EDF-G1002-BP Series
207.1 KB
v3.24
Network Security Package for EDF-G1002-BP Series
8.3 MB
v17.0.15
Firmware for EDF-G1002-BP Series
68.8 MB
ファームウェア
v3.24
Software Package for EDF-G1002-BP Series
201.9 KB
v3.17
サポートドキュメント
名前 種類 言語 バージョン リリース日
FOSS Statement for MX-ROS products
1.6 MB
宣言書 英語 v3.24 2026年4月28日 2026年4月28日
Manual for MX-ROS V3
31.3 MB
CLI Manual for MX-ROS V3
6.4 MB
4.1 MB
Manual for MX-ROS V3
31.0 MB
QIG for EDF-G1002-BP Series
2.1 MB
QIG (クイックインストールガイド) 英語 v2.0 2024年12月19日 2024年12月19日
Declaration of Conformity (EU/UK) for EDF-G1002-BP Series
利用可能なモデル (4)
画像を表示
10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 Connector)2222
10/100/1000BaseT(X) MGMT Ports (RJ45 Connector)1111
MXsecurity Support
Operating Temperature-10 to 60°C-10 to 60°C-40 to 75°C-40 to 75°C